کاروان قانلی بولاغ مشگین شهر با بیش از دو میلیارد ریال اعتبار بازسازی شد

عملیات مرمت و بازسازی کاروان سرای قانلی بولاغ مشگین شهر با اعتبار دو میلیارد و 500 میلیون ریال ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، از آثار بر جای مانده دوره صفویه در استان اردبیل کاروان سرای قانلی بولاغ در شهرستان مشگین شهر است.

این کاروان سرا که مربوط به دوران سلطنت شاه عباس صفوی می‌باشد در بخش ارشق و در 35 کیلومتری شمال شهر و حتی واقع شده است.

این کاروان سرا در زمینی به مساحت 800 متر مربع احداث شده و مصالح به کار رفته در آن از سنگ و آجر است این بنا دارای حیاط و هشت تالار مستطیل شکل بوده که سقف بنا به صورت رومی‌و گهواره‌ای پوشش داده شده و درون هر کدام از تالار‌ها نیز دارای قاقچه‌های متعدد است.

جعفری، مدیر میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان مشگین شهر در این خصوص گفت: این کاروان سرا چند شاخصه مهم دارد که آن را از سایر کاروان سراها و ابینه‌های تاریخی متمایز می‌سازد ویژگی اول کاروان سرای قانلی بولاغ،‌ واقع شدن آن در مسیر جاده‌ی ابریشم است و واقع شدن کاروان سرا در نقطه‌ی صفر مرزی جمهوری آذربایجان و ایران دومین شاخصه آن است که محور خوبی برای توسعه‌ی گردشگری است و شیوه‌ی معماری خاص اسلامی به کار رفته در آن از ویژگی‌های دیگر است که آن را متمایز ساخته است.

به گزارش ایسنا، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل از سال 1384 نسبت به عملیات خاکبرداری و عملیات مرمتی آن اقدام نموده است به طوری که کاروان سرای قانلی بولاغ مشگین شهر چند سال گذشته از انباشته شدن خاک پاک سازی شده و به همت سازمان میراث فهرنگی از دل خاک بیرون آمد و در سه سال گذشته از پیشرفت فیزیکی مناسبی در مرمت و بازسازی برخوردار بوده است.

کاروان سرای قانلی بولاغ در زمان صفویان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و همواره مورد استفاده‌ی تجار و بازرگانان ایرانی که با کشورهای شمالی از جمله روسیه در ارتباط بودند قرار می‌گرفته است.

گفتنی است این کاروان سرا تا عهد قاجار مورد استفاده بود و بعد از آن از رونق افتاده است و این اثر با شماره 1009016 در فهرست ملی آثار کشور به ثبت رسیده است.

/ 3 نظر / 23 بازدید
پارسا حصرت قلی زاده

سلام خسته نباشید لطفا از ر وستای لگران نیز اطلاعاتی بدید. حتما. 20ابان روی این سایت منتظرتان هستم. در ضمن از سایت من هم دیدن فرمایید. باتشکر.

رضاپور

مشکین شهر جای دیدنی زیادی داره لااقل چند تا عکس دیدینهای خوب مشکین وطن من راخوب جلوه بدی

رضاپور

مشکین شهر واقعا زیباست تورابه خدا فقط ازیک روستا وسایتهای مثل هم کپی نکنید برید ببینید باتشکر ازشما