مرحله سوم كاوشهاي باستانيشهرستان مشگين شهر

 مرحله سوم كاوشهاي باستاني توسط هيات باستان شناسان ايران در<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

              محوطه تاريخي شهريري شهرستان مشگين شهر در استان اردبيل آغاز شد

سرپرست اين هيات روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: هدف از اين كاوشهاتكميل و تثبيت نتايج به دست آمده در مراحل قبلي كاوشهاي باستان شناسي در اين محوطهتاريخي است.

دكتر عليرضا نوبري افزود: كاوش‌هاي اوليه در شهريري از دو سال قبل شروع شده واين منطقه باستاني از نظر نوع آثار به دست آمده در خاورميانه بي نظير است.

وي گفت: تعداد انبوه استل‌هاي به دست آمده از دل خاك اين منطقه را از ساير مناطقباستاني كشورهاي همجوار متمايز كرده است.

نوبري بيان كرد: تاكنون چهارده قطعه سنگ افراشته از اين نوع در منطقه حكاريتركيه و يك عدد نيز در منطقه قبوزستان جمهوري آذربايجان پيدا شده و در حالي تعدادسنگ افراشته‌هاي به دست آمده در شهريري مشگين شهر ‪ ۳۶۰مورد است.

وي، به لزوم پوشش سقف معبد و آثار به دست آمده در اين محوطه تاريخي تاكيد كرد وگفت: در صورت بي‌توجهي آثار گرانبهاي تاريخي اين منطقه در اثر فعل و انفعالات جوياز بين خواهد رفت.

محوطه باستاني شهريري كه در ‪ ۲۵كيلومتري شمال شرقي مشگين‌شهر واقع شده شامل سهقسمت قلعه ، معبد و قوشا تپه است.

قدمت قلعه و معبد آن به يكهزار و ‪ ۴۵۰سال قبل از ميلاد و قدمت قوشا تپه به هفتهزار سال قبل از ميلاد يعني اواخر دوران نوسنگي و مس سنگي مي‌رسد.

--> ايرنا.مشكين شهر.كاوشهاي باستاني

/ 1 نظر / 8 بازدید
مجید فیض اللهی

خبر مهمی است. کاش خبرنگار صدا و سیما در مشکین شهر با گزارشهای تصویری این اخبار را به صدا و سیما ارسال میکرد. ضمنا آقای نصر آبادی مانعی است که در وبلاگ شما لینک داشته باشم؟ مدتی است که وبلاگم غیر فعال است. قصددارم فعالش کنم.