نگاهي به آيينهاي شب قدر در مشكين شهر

نگاهي به آيينهاي شب قدر در مشكين شهر

آيين پرفيض شبهاي قدر در شهرمشكين شهركه از قديم مشهور است باشكوه خاصي در مساجد و مكانهاي مذهبي برگزار مي‌شود.

در اين چارچوب مردم شهرستان نخستين ساعات شامگاه نوزدهم، بيست و يكم و بيست و سومماه مبارك رمضان در مساجد حضور يافته و همراه با اقامه نماز به خواندن دعا، سايرآداب شب قدر و اجراي مراسم احيا مي‌پردازند.

شيفتگان و عاشقان راستين ولايت در اين مراسم تا پاسي از شب پس از ختم سورهالرحمن، دعاهاي توسل و جوشن كبير مراسم "بك ياالله" را با گذاشتن قرآن بر سر و باذكر العفو و الغوث با استغاثه به درگاه احديت به انجام مي‌رسانند.

سال به سال حضور جوانان، دانش‌آموزان و دانشجويان در محافل عزاداري، مجالس مداحيو عزاي ماتم حضرت علي(ع) در محافل و مساجد شهرستان رونق بيشتري مي‌گيرد.

در اكثر خانه‌هاي مومنين بانوان نيز با اجراي آيين شب قدر به قرائت قرآنپرداخته، چراغها را خاموش كرده و با بر سر قرار دادن قرآن و توسل به رحمت خداوند بهراز و نياز و طلب استغفار از سبحان منان مي‌پردازند.

در اين مراسم معمولا با شيركاكائو، حلواي زعفراني، حلواي زنجبيل، شكر پنير،خرما، آش رشته، شله زرد، شيريني و ميوه از مومنين پذيرايي مي‌شود.

شبهاي احيا براي مشكين شهري ها داراي آنچنان ارج و قربي است كه همگان تلاش مي‌كنندكه اگر به دلايل شرعي در روزهاي گذشته موفق به روزه‌داري نشده‌اند در اين ايام حتماروزه بگيرند.

والدين نيز كودكان و نوجوانان به سن تكليف نرسيده را ترغيب مي‌كنند كه در اينموعد روزه‌داري را تميرین كرده و به راز و نياز با خدا مشغول شوند.

ليالي قدر عزيزترين شبهاي عالم، شب نزول قرآن، شب بخشودگي گناهان و تجلي اوجخضوع بندگان مومن در پيشگاه حضرت منان و حنان است.

نداي دردمندانه مومنين با عبارات "يا كافي، يا شافي، يا وافي، يا معافي، ياهادي، يا قاضي، يا راضي، يا باقي، يا غفار، يا منان، يا حنان، يا غفور ، يا شكور" وفرياد "خلصنا من‌النار يا رب" و نيز توسل جستن به يكايك ائمه اطهار جهت بخشش وآمرزش از سوي پرودگار بر شكوه و عظمت اين شبها مي‌افزايد.

/ 0 نظر / 18 بازدید