جشنواره فرهنگي و ورزشي عشاير در مشگين شهر برگزار شد.

جشنواره فرهنگي و ورزشي عشاير در مشگين شهر برگزار شد.


هم زمان با ولادت باسعادت فاطمه زهرا(س) جشنواره فرهنگي و ورزشي عشاير با شعار وحدت،محبت و غيرت امروز در منطقه هوشنگ ميداني منطقه ييلاقي شابيل شهرستان مشگين شهر در استان اردبيل برگزار شد.
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل در آيين گشايش اين رويداد فرهنگي و ورزشي هدف از برگزاري اين جشنواره را تحقق آرمانهاي مقام معظم رهبري در سال موسوم به اتحاد
ملي و انسجام اسلامي عنوان كرد و گفت:تقويت وحدت و انسجام بين عشاير به منظور احياي هويت ديني و ملي ، مهرورزي،تقويت آداب و سنن اصيل اجتماعي و همچنين تقويت روحيه غيرتمداري و سلحشوري در بين عشاير منطقه را از اهداف ديگر اين جشنواره است.
اصغر تقي زاده شكيبا عشاير را مرزداران  غيرتمند ايران عنوان كرد و افزود : اين جامعه تلاشگر علاوه بر ايفاي نقش اساسي در تامين مايحتاج زندگي مردم ، هميشه در دفاع از كيان كشور در صف مقدم بوده اند.
وي با اشاره به شركت 45 طايفه از عشاير استان اردبيل در اين جشنواره گفت: استقبال از اين جشنواره مناسب بود و به همين علت اين جشنواره سال آينده به صورت ملي و سراسري برگزار خواهد شد.
معاون سياسي و امنيتي استانداري اردبيل نيز در اين جشنواره برگزاري چنين آييني را تجليلي ناچيز از خدمات جا معه عشايري به كشور عنوان كرد و گفت: دولت نهم هيچگاه از خدمات رساني به اين قشر توليد كننده كم توقع راضي نيست و خدمات ارايه شده به آنها را درمقابل زحمت عشاير ناچيز مي داند.
فيروز احمدي افزود: برگزاري اين جشنواره نشانه خوبي از برقراري ارتباط و تعامل سازنده دولت نهم با اقشار زحمتكش مردم ايران است و اين دولت عشاير را فرصتي براي خدمت به آنها تلقي مي كند.
وي خواستار حمايت از نخبگان و هنر مندان عشاير اين منطقه از ايران اسلامي شدو گفت:ادبيات شفاهي عشاير اين استان هويت واقعي مردم را نشان مي دهد كه بايد به عنوان ذخيره فرهنگي كشور گرد آوري و منتشر شود.وي تنوع قوميت و زبان در ميان عشاير مناطق مختلف ايران را نشانه بارز اتحاد ملي در كشور دانست و افزود:عشاير ايران همواره در كنار هم و با صلح و صفا زندگي كرده و هيچگاه تحت تاثير تو طئه ها قرار نگرفته اند.
در حاشيه اين جشنواره فرهنگي و ورزشي كه با همكاري سازمان امور عشايري، ميراث فر هنگي ، صنايع دستي و گردشگري،تربيت بدني و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل بر گزار شد،از 76 خانواده شهيد جامعه عشايري استان نيز تجليل به عمل آمد.
در اين جشنواره همچنين موسيقي محلي ،آييني و مقامي استانهاي فارس، قم ، كرمانشاه، گيلان، گلستان،آذربايجان شرقي و اردبيل نيز توسط هنر مندان عشاير اين استانها به اجرا درآمد.

برگزاري مسابقه كشتي پهلواني شهرستانهاي استان اردبيل ، برنامه صعود 30 نفر از كوهنوردان به قله سبلان و نيز مسابقه تير اندازي بسيج عشاير و هيات تير اندازي نيز جزو برنامه هاي اجرا شده در اين جشنواره بود.
زنان و مردان عشاير ساكن در ييلاقات دامنه كوه سبلان در اين جشنواره با به نمايش گذاشتن صنايع دستي، غذاها و نانهاي محلي و سنتي خاص عشاير منطقه و با برپا كردن چادر ،جلو ه هايي از زندگي عشاير كوچر و استان اردبيل را كه توام با زيبايي طبيعت شده است به بازديدگان اين جشنواره عرضه كردند.

/ 0 نظر / 14 بازدید