سخنرانی رئيس جمهوری در مشکين شهر

بسم الله الرحمن الرحيم

واقعا از صميم قلب آرزو مى کردم ، حالا که نمى توانم شما را از تابش گرماي آفتاب نجات بدهم ، کاش من هم زير سايه نبودم و لااقل در برخورداري از گرماي آفتاب با شماشريک مى بودم . معذرت مى خواهم که در اين هواي گرم و در اين ازدحام مزاحم شماشدم ، ولى صميمانه سپاس گزارم که شما زنان و مردان مشکين شهري اين افتخار را به من داديد که در حضور شما عرض ادب و احترام کنم .اولا، در آستانه هفتم تير، حادثه سهمگينى که آدم کشان تروريست در ايران به وجودآوردند و بهترين چهره ها و سرمايه هاي ما را در يک آن به شهادت رساندند; از جمله آيت الله شهيد مظلوم ، بهشتى عزيز و هفتادويک تن ازنمايندگان مجلس ، وزرا، مديران ارشد، نمايندگان مجلس و اعضاي قوه قضاييه به شهادت رسيدند. درست در زمانى که ما،درگير يک جنگ گسترده بوديم ، از دو سو، از بيرون و درون انقلاب نوپاي ما مورد تهاجم قرارگرفت ، اما لطف خداوند، دريا دلى امام ، استواري و صبوري اين مردم سبب شد که اين فاجعه بزرگ را نه تنها پشت سر بگذارد، بلکه ملت ما آن را سرمايه ايمان واستواري خود در مسير اهداف انقلاب و استقرار مردم سالاري دينى بکند. ياد شهيدان هفتم تير را گرامى مى داريم .اما مشکين شهر، مشکين شهر قهرمان . مشکين شهر نه تنهايک شهر درجغرافياي ايران که يک برگ زرين در تاريخ پرافتخار ملت ايران است .القابى چون مشکينى ، وراوينى و خيابى در کنار نام هاي برجستگان علم و دين و هنروادب اين سرزمين ، نشانگر اين است که اين نقطه زرخيز و علم و انديشه خيزو دين پرور،پرورشگاه انسان هاي بزرگى بوده است که در تاريخ پرافتخار اسلام و ايران نقش ممتازداشته اند. تا دوره اتابکان آذربايجان ، نام اين سرزمين علم پرور و هنرخيز، اورامى ،بعد وراوي و خياب بوده است و بعدها به تناسب نام حاکم اتابکى اين شهر، يعنى محمدبن پشکين به تومان پشکين تبديل شده است و بالاخره مشکين شهر، شهر مردان وزنان قهرمان اين مرزوبوم است .
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مى توان ادعا کرد که در استان اردبيل کم تر منطقه اي به لحاظتاريخى و عظمت فرهنگى به پاي شهر خياب و مشکين شهر مى رسد. شاهدمدعاسيصدوپنجاه اثر مهم تاريخى و ميراث فرهنگى در اين شهرستان است که شناسنامه قدمت و سابقه درخشان اين شهر و مردم شريف مشکين شهراست . وجود قهرمانان،


دانشمندان و انديشمندان بزرگ ديروز و امروزمشکين شهر گواه دين داري وفرهنگ آفرينى و دانش پروري اين منطقه بزرگ است . از سعدالدين وراوينى ، شاعر واديب و دانشمند قرن ششم تا مولا امام درزي ، از مجاهدان نامدار مشروطيت ; يعنى مشکين شهر هم در دين و علم وادب و هنر، هم در مبارزه و سياست و دفاع از استقلال وآزادي اين ملت همواره چهره هاي درخشانى تقديم تاريخ ما کرده است و امروز هم کم نيستند،بزرگان و دانشمندان و شخصيت هاي برجسته در حوزه هاي علميه ، دانشگاه هاودر عرصه مديريت و سياست و فرهنگ جامعه ما که فرزندان رشيدمشکين شهر قهرمان اند،از جمله با احترام از حضرت آيت الله مشکينى ، اين انسان وارسته خدمتگزار به مردم وانقلاب قبل و پس از انقلاب ، رياست محترم مجلس خبرگان رهبري ، ياد بکنم . مردم مشکين شهر در سال 1321 به نمايندگى از ملت بزرگ ايران در برابر قواي بيگانه ووابستگان آن دفاع جانانه اي کردند و گفتند که ايران متعلق به ايرانى ست و هيچ بيگانه اي حق دخالت و نفوذ در سرزمين هميشه جاويد ايران را ندارد و اين ايرانى ست که بادست خود و با همت خود و با تکيه بر دين و فرهنگ خويش ، سرنوشت خويش رامى سازد. هم با استبداد مى ستيزد و هم با استعمار و مشکين شهريان پيشتاز مقابله بابيگانگان و وابستگان آنان بوده اند.در جريان انقلاب و جنگ تحميلى نيز مشکين شهر جايگاه والايى داشته است .

شاهد مدعاچهارصدونود شهيد و جاويدالاثر بزرگوار و گلگون کفن ،يک هزارودويست و نودوپنج جانبازسرفراز که در حضور بعضى از اين عزيزان پرافتخار هستيم و نودوشش آزاده عزيزسرمايه بزرگى ست که مردم بزرگ مشکين شهر براي انقلاب و دين و اسلام و ايران پرداختند.مشکين شهر سرشار از استعدادهاي فراوان انسانى و طبيعى ست و بعدازانقلاب پيشرفت هاي مهمى نيز داشته است ، ولى اين پيشرفت ها هرگز به تناسب و ظرفيت استعدادهاي منطقه و شايستگى هاي مردم اين منطقه نبوده است . منطقه اي که مهد علم ودانش بوده است ، از لحاظ دانشگاهى هنوز درمرحله کاملا مطلوبى نيست .

درست است که واحد پيام نور و دانشگاه آزاد دراين جا هست و به لطف خداوند اولين آموزشکده آب درمانى وابسته به دانشگاه علوم پزشکى مرکز اردبيل ان شاالله در اين جا تاسيس خواهدشد،ولى اين ظرفيت کجا و ظرفيت گسترده علمى و فرهنگى مشکين شهر کجا؟الان من نمى خواهم اقداماتى که در اين مدت شده است ، در اين جا بيان بکنم ، ولى بگويم که آن چه شده است ، هنوز براي اين شهرستان کافى نيست ودولت موظف است ومفتخر است که نسبت به رفع مشکلات اساسى مشکين شهر اقدام کند و به لطف خداوندخواهد کرد. خوشبختانه مشکين شهرو خلخال روي منطقه عظيم ذخاير مس گسترده ازشمال تا شرق و غرب ايران که عمده آن ، در آذربايجان شرقى و از جمله دو نقطه حساس آن ، درمشکين شهر و خلخال است ، قرار گرفته است . اگر ما با توجه به اهميتى که مس دارد و ان شاالله براي بهره برداري و فرآوري اين محصول ارزنده و اين محصول کانى بزرگ کشور با توجه به ذخاير تلاش بکنيم ، هم در اقتصادکشور، هم در اقتصاد استان ومنطقه مى توانيم تاثير داشته باشيم . خداي راسپاس گزارم که مجوز اصولى مجتمع مس صادر شد و در دوسال پيش درجلسه اي که استاندار محترم در هيات دولت داشتند، يک ميليون دلار ارزشناور فقط براي کمک به اين مجتمع تخصيص داده شد و در دست اقدام است و به استاندار محترم و مسوولان ذي ربط توصيه مى کنم که پى گيري کنند. اگرما هم بايد در تهران کاري انجام دهيم ، انجام دهيم که ان شاالله هرچه زودتراين مجتمع راه اندازي شود و شروع به کار کند و از مشکين شهريان عزيز که چهارهزار نفر از آنان سهام را خريدند تشکر مى کنم و بايد با کمک اين مردم اين تحول عظيم صنعتى ومعدنى در اين نقطه حساس ميهن مان تحقق پيدا بکند.مشکين شهر به لحاظ کشاورزي هم سرشار از استعدادهاي فراوان است وبدون ترديد اين شهرستان يکى از قطب هاي اصلى کشاورزي ست و نيز مزيت نسبى ديگر آن صنايع دستى شهرستان ، هنرمندي و سابقه و تجربه زنان ومردان در آفرينش آثار ارزنده صنعتى ست که ان شاالله با سرمايه گذاري واهتمام به آن در اين زمينه هم به لحاظ اشتغال و هم به لحاظ رونق اقتصادي مى توان کار کرد.وجود شهرک صنعتى که تازه در حدود 27 هکتار آغاز شده است و لزوم تقويت آن واحداث و گسترش صنايع يکى از مهم ترين مسايلى ست که مى تواند در توسعه شهرستان موثر باشد. خوشبختانه دولت هم اعتبارمناسبى براي ايجاد و توسعه و گسترش اين شهرک صنعتى تخصيص داده است .

سابقه ممتاز تاريخى و وجود آب هاي معدنى ، وجود سبلان سرفراز ومناظر زيباي طبيعى شهرستان مشکين شهر را يکى از نقاط مستعد گسترش صنعت گردشگري در استان وايران کرده است که باز هم زمينه توسعه در اين بخش فراوان است .باغ هاي ميوه هاي لذيذ و پربار شهرستان مشکين شهر، اين شهر را به يکى از مراکزتوليدکننده خوب محصولات باغى درآورده است . ما، در دولت گزارشى داشتيم از وزارت جهادکشاورزي يا کشاورزي سابق که مى گفت انگورمشکين شهر به لحاظ کيفيت ، طعم وساير مشخصات بهترين انگور ايران است ، گرچه در اين سفر کوتاه توفيق اين را نيافتيم که از انگورهاي خوب مشکين شهر تناول کنيم ، ولى توصيف آن هم کام ما را شيرين کرده است .به دنبال انتقال گاز به مشکين شهر که امروز خوشبختانه چهارده شهر استان اردبيل داراي گاز شده است و در همين سفر تعدادي از اين پروژه ها افتتاح شد.در اين سفرپنجاه وهشت طرح متعلق به مشکين شهر افتتاح شد که از جمله گازرسانى به شهرهاي رزي و لارود بود و توسعه ظرفيت سوييچ مخابرات .اميدوارم طبق قراري که با همکاران داشتيم و توافق شد و قولى که دادند،هرچه زودتر سهم اعتبار ناشى از فروش اوراق مشارکت براي سد مهم سبلان تعيين گردد و عمليات اجرايى آن به لطف خداوند آغازشود. من در همه سفرها هداياي کوچکى از محل اعتبارات اندک رياست جمهوري براي شهرستان ها در نظر مى گيرم .

آن چه براي شهرستان مشکين شهر درنظر گرفته شده است ، يک کانون فرهنگى بانوان ، هديه به زنان شريف مشکين شهري ،احداث مدرسه راهنمايى شبانه روزي دختران بخش مرادلو، سالن ورزشى دردهستان هاي قصابه و گونه 32; و چند طرح عمرانى .از اين که شما را زير آفتاب معطل کردم ، معذرت مى خواهم . از همه شماسپاس گزارم . ازآقايان علما و روحانيون معظمى که در اين جمع هستند، ازمديران و مسوولان ، ازدانشگاهيان و دانشجويان ، از معلمان و مربيان ودانش آموزان ، از کارگران و کشاورزان 32; و پيشه وران و کسبه و همه اقشار، ازنيروي عزيز انتظامى ، سپاهى و بسيجى برگزارکننده نظم و امنيت در شهر ودر اين مراسم و از امام جمعه معزز و محترم شهرستان مشکين شهر، جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي محسن زاده ، از فرماندار خوب و تلاش گروخوش فکر شما، جناب آقاي زمانى و از برادر عزيزم ، نماينده پرتلاش ،خيرخواه وخدمتگزار ملت ايران و مردم مشکين شهر در مجلس شوراي اسلامى ، جناب آقاي مهندس آقايى و مجددا از همه خانواده هاي شهيدان ، ازروحانيون بزرگوار به خصوص از حضرت حجت الاسلام والمسلمين ، جناب آقاي عشقى ، روحانى پير و با سابقه اين شهرستان سپاس گزاري مى کنم ومى گويم :

ياشاسين باش اوجالدان مشکينى سرپايدار اولسون قهرمان مشکينى سر.

شما را به خداي بزرگ مى سپارم .

 

 

/ 1 نظر / 18 بازدید
حسنعلی

اينکه با علاقه مندی فراوان در مورد شهر و ديار خود چنين مطالبی را گرد اوری و در معرض عموم قرار داديد کار بس زيبا و قابل پسندی است کاش همه هم شهريان شما که کم هم نيستند راهی برای اشنائی با اين وب بلاگ پيدا می کردند من با شما هم استانی هستم و علاقه مند به ديار اذربايجان کمتر شناختی از مشکين شهر داشتم و فقط می دانستم که انگور ان مشهور است البته چندين سال پيش نيز گذری از انجا که به دشت مغان می رفتم داشتم بس طبيعت زيبائی داشت و با اين مطالعه نوشته هايتان اطلاعاتم زياد شد هر جا باشيد موفق باشيد . اميد روزی قسمتی حاصل بشه برای ديدن انهمه اثار و طبيعت شهرتان مسافرتی به انجا داشته باشم و بياد شما نيز بيفتم. به اميد ان روز