مشكين شهر دومین شهر استان اردبیل
قلعه ارجواز محوطه‌ي باستاني شهر يئري مشگين‌شهر

قلعه ارجواز محوطه‌ي باستاني شهر يئري مشگين‌شهر

اشياي كشف‌شده از محوطه‌ي باستاني شهر يئري مشگين‌شهر به نمايش گذاشته شدند

طبقه‌بندي از اشياي مشكوفه از محوطه‌ي باستاني شهر يئري شهرستان مشگين شهر، اين آثار در معرض بازديد عموم گذاشته شدن.

محرم جعفري - مدير اداره ميراث فرهنگي و گردشگري مشگين شهر و مغان - در اين‌باره به خبرنگار ايسنا گفت: تعداد 73 قلم شي به دست آمده از فصل سوم كاوشهاي باستان‌شناسي در محوطه‌ي شهر يئري شامل اشياي سفالي، ابزار سنگي، ‌ادوات و ابزارآلات جنگي و شكار، زيورآلات طلايي و مفرغي و چندين شي باستاني و باارزش ديگر از جنس خميده شيشه در موزه مشگين شهر به نمايش در آمده است.

جعفري افزود: تاكنون بيش از 250 قلم شي نفيس باستاني در جريان سه مرحله‌ كاوش باستان‌شناسي از محوطه شهر يئري به دست آمده كه تعدادي از آنها براي مطالعه و بررسي بيشتر به دانشگاه تربيت مدرس و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور انتقال يافته است.

وي گفت: محوطه باستاني شهر يئري در 25 كيلومتري شمال غربي مشگين شهر در منطقه كوهستاني از صخره‌هاي آتشفشاني با وسعتي بالغ بر 200 هكتار واقع شده است و شامل سه بخش گوشاتپه مربوط به هفت‌هزار سال قبل از ميلاد، قلعه مربوط به شش هزار سال قبل ميلاد و معبد مربوط به يك هزار و 400 سال قبل از ميلاد است كه از ويژگيهاي منحصر به فرد اين منطقه، وجود حدود 360 سنگ افراشته‌ي بزرگ با نقش برجسته است.

اين محوطه در سال 1978 توسط هيات چالز برني كه به بررسي باستان شناختي در دشت مشگين شهر پرداخته بودند، جزو سايتهاي شناسايي شده به نام قلعه ارجو معرفي شده بود.

۱۳۸٤/٩/٥ - حاج علي نورمحمد نصرآبادي | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows