مشكين شهر دومین شهر استان اردبیل
سخنرانی رئيس جمهوری در مشکين شهر

بسم الله الرحمن الرحيم

واقعا از صميم قلب آرزو مى کردم ، حالا که نمى توانم شما را از تابش گرماي آفتاب نجات بدهم ، کاش من هم زير سايه نبودم و لااقل در برخورداري از گرماي آفتاب با شماشريک مى بودم . معذرت مى خواهم که در اين هواي گرم و در اين ازدحام مزاحم شماشدم ، ولى صميمانه سپاس گزارم که شما زنان و مردان مشکين شهري اين افتخار را به من داديد که در حضور شما عرض ادب و احترام کنم .اولا، در آستانه هفتم تير، حادثه سهمگينى که آدم کشان تروريست در ايران به وجودآوردند و بهترين چهره ها و سرمايه هاي ما را در يک آن به شهادت رساندند; از جمله آيت الله شهيد مظلوم ، بهشتى عزيز و هفتادويک تن ازنمايندگان مجلس ، وزرا، مديران ارشد، نمايندگان مجلس و اعضاي قوه قضاييه به شهادت رسيدند. درست در زمانى که ما،درگير يک جنگ گسترده بوديم ، از دو سو، از بيرون و درون انقلاب نوپاي ما مورد تهاجم قرارگرفت ، اما لطف خداوند، دريا دلى امام ، استواري و صبوري اين مردم سبب شد که اين فاجعه بزرگ را نه تنها پشت سر بگذارد، بلکه ملت ما آن را سرمايه ايمان واستواري خود در مسير اهداف انقلاب و استقرار مردم سالاري دينى بکند. ياد شهيدان هفتم تير را گرامى مى داريم .اما مشکين شهر، مشکين شهر قهرمان . مشکين شهر نه تنهايک شهر درجغرافياي ايران که يک برگ زرين در تاريخ پرافتخار ملت ايران است .القابى چون مشکينى ، وراوينى و خيابى در کنار نام هاي برجستگان علم و دين و هنروادب اين سرزمين ، نشانگر اين است که اين نقطه زرخيز و علم و انديشه خيزو دين پرور،پرورشگاه انسان هاي بزرگى بوده است که در تاريخ پرافتخار اسلام و ايران نقش ممتازداشته اند. تا دوره اتابکان آذربايجان ، نام اين سرزمين علم پرور و هنرخيز، اورامى ،بعد وراوي و خياب بوده است و بعدها به تناسب نام حاکم اتابکى اين شهر، يعنى محمدبن پشکين به تومان پشکين تبديل شده است و بالاخره مشکين شهر، شهر مردان وزنان قهرمان اين مرزوبوم است .

مى توان ادعا کرد که در استان اردبيل کم تر منطقه اي به لحاظتاريخى و عظمت فرهنگى به پاي شهر خياب و مشکين شهر مى رسد. شاهدمدعاسيصدوپنجاه اثر مهم تاريخى و ميراث فرهنگى در اين شهرستان است که شناسنامه قدمت و سابقه درخشان اين شهر و مردم شريف مشکين شهراست . وجود قهرمانان،


دانشمندان و انديشمندان بزرگ ديروز و امروزمشکين شهر گواه دين داري وفرهنگ آفرينى و دانش پروري اين منطقه بزرگ است . از سعدالدين وراوينى ، شاعر واديب و دانشمند قرن ششم تا مولا امام درزي ، از مجاهدان نامدار مشروطيت ; يعنى مشکين شهر هم در دين و علم وادب و هنر، هم در مبارزه و سياست و دفاع از استقلال وآزادي اين ملت همواره چهره هاي درخشانى تقديم تاريخ ما کرده است و امروز هم کم نيستند،بزرگان و دانشمندان و شخصيت هاي برجسته در حوزه هاي علميه ، دانشگاه هاودر عرصه مديريت و سياست و فرهنگ جامعه ما که فرزندان رشيدمشکين شهر قهرمان اند،از جمله با احترام از حضرت آيت الله مشکينى ، اين انسان وارسته خدمتگزار به مردم وانقلاب قبل و پس از انقلاب ، رياست محترم مجلس خبرگان رهبري ، ياد بکنم . مردم مشکين شهر در سال 1321 به نمايندگى از ملت بزرگ ايران در برابر قواي بيگانه ووابستگان آن دفاع جانانه اي کردند و گفتند که ايران متعلق به ايرانى ست و هيچ بيگانه اي حق دخالت و نفوذ در سرزمين هميشه جاويد ايران را ندارد و اين ايرانى ست که بادست خود و با همت خود و با تکيه بر دين و فرهنگ خويش ، سرنوشت خويش رامى سازد. هم با استبداد مى ستيزد و هم با استعمار و مشکين شهريان پيشتاز مقابله بابيگانگان و وابستگان آنان بوده اند.در جريان انقلاب و جنگ تحميلى نيز مشکين شهر جايگاه والايى داشته است .

شاهد مدعاچهارصدونود شهيد و جاويدالاثر بزرگوار و گلگون کفن ،يک هزارودويست و نودوپنج جانبازسرفراز که در حضور بعضى از اين عزيزان پرافتخار هستيم و نودوشش آزاده عزيزسرمايه بزرگى ست که مردم بزرگ مشکين شهر براي انقلاب و دين و اسلام و ايران پرداختند.مشکين شهر سرشار از استعدادهاي فراوان انسانى و طبيعى ست و بعدازانقلاب پيشرفت هاي مهمى نيز داشته است ، ولى اين پيشرفت ها هرگز به تناسب و ظرفيت استعدادهاي منطقه و شايستگى هاي مردم اين منطقه نبوده است . منطقه اي که مهد علم ودانش بوده است ، از لحاظ دانشگاهى هنوز درمرحله کاملا مطلوبى نيست .

درست است که واحد پيام نور و دانشگاه آزاد دراين جا هست و به لطف خداوند اولين آموزشکده آب درمانى وابسته به دانشگاه علوم پزشکى مرکز اردبيل ان شاالله در اين جا تاسيس خواهدشد،ولى اين ظرفيت کجا و ظرفيت گسترده علمى و فرهنگى مشکين شهر کجا؟الان من نمى خواهم اقداماتى که در اين مدت شده است ، در اين جا بيان بکنم ، ولى بگويم که آن چه شده است ، هنوز براي اين شهرستان کافى نيست ودولت موظف است ومفتخر است که نسبت به رفع مشکلات اساسى مشکين شهر اقدام کند و به لطف خداوندخواهد کرد. خوشبختانه مشکين شهرو خلخال روي منطقه عظيم ذخاير مس گسترده ازشمال تا شرق و غرب ايران که عمده آن ، در آذربايجان شرقى و از جمله دو نقطه حساس آن ، درمشکين شهر و خلخال است ، قرار گرفته است . اگر ما با توجه به اهميتى که مس دارد و ان شاالله براي بهره برداري و فرآوري اين محصول ارزنده و اين محصول کانى بزرگ کشور با توجه به ذخاير تلاش بکنيم ، هم در اقتصادکشور، هم در اقتصاد استان ومنطقه مى توانيم تاثير داشته باشيم . خداي راسپاس گزارم که مجوز اصولى مجتمع مس صادر شد و در دوسال پيش درجلسه اي که استاندار محترم در هيات دولت داشتند، يک ميليون دلار ارزشناور فقط براي کمک به اين مجتمع تخصيص داده شد و در دست اقدام است و به استاندار محترم و مسوولان ذي ربط توصيه مى کنم که پى گيري کنند. اگرما هم بايد در تهران کاري انجام دهيم ، انجام دهيم که ان شاالله هرچه زودتراين مجتمع راه اندازي شود و شروع به کار کند و از مشکين شهريان عزيز که چهارهزار نفر از آنان سهام را خريدند تشکر مى کنم و بايد با کمک اين مردم اين تحول عظيم صنعتى ومعدنى در اين نقطه حساس ميهن مان تحقق پيدا بکند.مشکين شهر به لحاظ کشاورزي هم سرشار از استعدادهاي فراوان است وبدون ترديد اين شهرستان يکى از قطب هاي اصلى کشاورزي ست و نيز مزيت نسبى ديگر آن صنايع دستى شهرستان ، هنرمندي و سابقه و تجربه زنان ومردان در آفرينش آثار ارزنده صنعتى ست که ان شاالله با سرمايه گذاري واهتمام به آن در اين زمينه هم به لحاظ اشتغال و هم به لحاظ رونق اقتصادي مى توان کار کرد.وجود شهرک صنعتى که تازه در حدود 27 هکتار آغاز شده است و لزوم تقويت آن واحداث و گسترش صنايع يکى از مهم ترين مسايلى ست که مى تواند در توسعه شهرستان موثر باشد. خوشبختانه دولت هم اعتبارمناسبى براي ايجاد و توسعه و گسترش اين شهرک صنعتى تخصيص داده است .

سابقه ممتاز تاريخى و وجود آب هاي معدنى ، وجود سبلان سرفراز ومناظر زيباي طبيعى شهرستان مشکين شهر را يکى از نقاط مستعد گسترش صنعت گردشگري در استان وايران کرده است که باز هم زمينه توسعه در اين بخش فراوان است .باغ هاي ميوه هاي لذيذ و پربار شهرستان مشکين شهر، اين شهر را به يکى از مراکزتوليدکننده خوب محصولات باغى درآورده است . ما، در دولت گزارشى داشتيم از وزارت جهادکشاورزي يا کشاورزي سابق که مى گفت انگورمشکين شهر به لحاظ کيفيت ، طعم وساير مشخصات بهترين انگور ايران است ، گرچه در اين سفر کوتاه توفيق اين را نيافتيم که از انگورهاي خوب مشکين شهر تناول کنيم ، ولى توصيف آن هم کام ما را شيرين کرده است .به دنبال انتقال گاز به مشکين شهر که امروز خوشبختانه چهارده شهر استان اردبيل داراي گاز شده است و در همين سفر تعدادي از اين پروژه ها افتتاح شد.در اين سفرپنجاه وهشت طرح متعلق به مشکين شهر افتتاح شد که از جمله گازرسانى به شهرهاي رزي و لارود بود و توسعه ظرفيت سوييچ مخابرات .اميدوارم طبق قراري که با همکاران داشتيم و توافق شد و قولى که دادند،هرچه زودتر سهم اعتبار ناشى از فروش اوراق مشارکت براي سد مهم سبلان تعيين گردد و عمليات اجرايى آن به لطف خداوند آغازشود. من در همه سفرها هداياي کوچکى از محل اعتبارات اندک رياست جمهوري براي شهرستان ها در نظر مى گيرم .

آن چه براي شهرستان مشکين شهر درنظر گرفته شده است ، يک کانون فرهنگى بانوان ، هديه به زنان شريف مشکين شهري ،احداث مدرسه راهنمايى شبانه روزي دختران بخش مرادلو، سالن ورزشى دردهستان هاي قصابه و گونه 32; و چند طرح عمرانى .از اين که شما را زير آفتاب معطل کردم ، معذرت مى خواهم . از همه شماسپاس گزارم . ازآقايان علما و روحانيون معظمى که در اين جمع هستند، ازمديران و مسوولان ، ازدانشگاهيان و دانشجويان ، از معلمان و مربيان ودانش آموزان ، از کارگران و کشاورزان 32; و پيشه وران و کسبه و همه اقشار، ازنيروي عزيز انتظامى ، سپاهى و بسيجى برگزارکننده نظم و امنيت در شهر ودر اين مراسم و از امام جمعه معزز و محترم شهرستان مشکين شهر، جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي محسن زاده ، از فرماندار خوب و تلاش گروخوش فکر شما، جناب آقاي زمانى و از برادر عزيزم ، نماينده پرتلاش ،خيرخواه وخدمتگزار ملت ايران و مردم مشکين شهر در مجلس شوراي اسلامى ، جناب آقاي مهندس آقايى و مجددا از همه خانواده هاي شهيدان ، ازروحانيون بزرگوار به خصوص از حضرت حجت الاسلام والمسلمين ، جناب آقاي عشقى ، روحانى پير و با سابقه اين شهرستان سپاس گزاري مى کنم ومى گويم :

ياشاسين باش اوجالدان مشکينى سرپايدار اولسون قهرمان مشکينى سر.

شما را به خداي بزرگ مى سپارم .

 

 

۱۳۸٤/٥/۱٠ - حاج علي نورمحمد نصرآبادي | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

 

«كهنه قلعه» مشگين شهر آسيب شناسي و مرمت مي شود

در سه ماهه نخست امسال اجراي پروژه مطالعاتي، طراحي و آسيب شناسي كهنه قلعه (كهنه قالا ) در شهرستان مشگين شهر آغاز مي شود.
مدير ميراث فرهنگي مشگين شهر - محرم جعفري - افزود: اين قلعه يكي از سازه هاي تاريخي مشگين شهر است كه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
وي گفت: «كهنه قلعه» در سمت چپ رودخانه خياوچاي و در ارتفاع
۵۰ متري واقع شده و براساس اسناد به جاي مانده در سال ۳۳۷
ميلا دي، به دستور نرسه هرمزد ساساني در مدت شش سال ساخته شده است.
به گفته وي
۷۰ درصد اين قلعه كه در نوع خود بزرگ ترين بناي خشتي شمال غرب كشور است بر اثر مرور زمان و بي توجهي ها، از بين رفته و از شش برجك آن تنها دو برجك باقي مانده است.

 

۱۳۸٤/٥/۱٠ - حاج علي نورمحمد نصرآبادي | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - ايران - اردبيل
استان اردبيل
اقدامات اوليه براي ايجاد شهرك توريستي مشگين‌شهر آغاز شد.

به گزارش ايسنا، محل احداث اين شهرك كه با هدف جذب و اقامت گردشگران داخلي و خارجي با همكاري شهرداري مشگين شهر و يك شركت وابسته به يكي از ارگانهاي كشور در بالا دست پارك جنگلي مشگين شهر ايجاد مي‌شود، مورد بازديد ملكي، نماينده مردم مشگين شهر در مجلس شوراي اسلامي، عباسي، فرماندار مشگين شهر و مديرعامل شركت مذكور قرار گرفت.

ملكي با بيان اينكه مشابه اين طرح در شهرستان مراغه اجرا و به بهره‌برداري رسيده است احداث برج‌هاي مسكوني، تجاري و نصب تله كابين را از طرح‌هاي پيش‌بيني شده در اين طرح عنوان كرد.


۱۳۸٤/٥/۱٠ - حاج علي نورمحمد نصرآبادي | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows  

كتيبه‌أي از شاپور دوم شاهنشاه ساساني كامبخش فر

كتيبه‌أي از شاپور دوم شاهنشاه ساساني كامبخش فر

 

همچنانكه خوانندگان عزيز مجله هنر و مردم اطلاع دارند در تابستان سال گذشته هيئتي از اداره كل باستان‌شناسي و فرهنگ عامه برياست آقاي كامبخش فرد در حوزه شهرستان مشكين شهر و اهر به كار بررسي و تحقيقات باستان‌شناسي پرداخت‌. ضمن بررسي و حفاري در نزديك مشكين شهر كتيبه‌أي بخط پهلوي ساساني در 21 سطر كشف گرديد (شماره50 مجله هنرومردم). كتيبه مزبور بوسيله آقاي دكتر ((گردگروپ)) عضو موسسه باستان‌شناسي آلماني در ايران خوانده شد‌. چون براي اولين بار است كه در آذربايجان كتيبه‌أي بخط پهلوي ساساني كشف و خوانده شده است از نظر اهميت موضوع به چاپ آن مبادرت گرديد.

تقريبا در يكصد متري شرق ميدان اصلي مشكين شهر دره‌أي وجود دارد كه بجهت انبوه درختان كهن معروف بباغ نوروز مي‌باشد‌. اين دره كه آب مختصري در آن جريان دارد به رودخانه خياو ميريزد در ارتفاع شرقي اين دره قلعه‌أي پابرجاست كه از سه طرف با شيب بسيار تندي به رودخانه خياو منتهي مي‌شود و در كمركش ارتفاع غربي دره يا باغ نوروز سنگ بسيار بزرگي است كه ريشه‌هاي را تا اعماق زيادي در زمين فرو برده است‌. بر سينه سنگ كه خارا مينمايد و درست به قلعه رفيع ارتفاع مشرقي مينگرد خطوط پهلوي ساساني نقر شده است‌.

اولين بار كه در تابستان سال 1345 بهمراه آقاي رهنمون موفق بكشف اين سنگ نبشته گرديديم اين تصور در من قوت داشت كه حتما ارتباطي بين اين نبشته و قلعه مقابل آن بايستي موجود باشد .افراد محلي كه نوشته محكوك را بر روي سنگ سخت و عبوس كنار رودخانه مشاهده كرده بودند  در طلب گنج شبها و روزهائي را دزدانه در زير و بالاي سنگ كاوش كرده بودند‌، اينان معتقد بودند كه بايستي حتما در اين محل گنجي وجود داشته باشد و نقل قول ميكردند از صاحب نسخه‌أي كه گفته بود : نبشته ميگويد : ((من بگنج مينگرم و گنج بمن)).

و كوشش ما بيشتر در يافتن ارتباط بين اين نبشته و قلعه مقابل آن بود و بنابراين اولين قدم حفاري دقيق در پاي سنگ و آزاد ساختن آن از خزه و رطوبت بود و بهمين منظور با عده‌أي از كارگران محلي و وسائل فني طي چند روز از سنگ مزبور خزه برداري گرديد و سپس محل نبشته‌ها با پودر گچ پر گرديد و تعدادي عكسهاي مختلف از آن برداشته شد‌. خوشبختانه اين عكسها در تهران بدوستان و اشخاصي كه در اين رشته كار كرده‌اند ارائه شد كه هر كدام بسهم خود كوششي در خواندن آن بعمل آورده‌اند‌. از جمله آقاي دكتر ((گردگروپ)) عضو موسسه باستانشناسي آلماني در ايران بود كه بمحض اطلاع با پشتكار و علاقه فراواني بگشايش رمز اين خط پرداخت و حتي در تابستان سال جاري سفري نيز بمحل رفته و از نزديك نيز مطالعاتي بعمل آورد و بالاخره آن را خواند و حقا كوشش ايشان قابل تحسين است همانطور كه ايشان در نامه خود اشاره كرده است خط پهلوي ساساني بجهت اينكه براي اولين بار در آذربايجان كشف شده يكي از جهت مكاني بسيار معتبر است و ديگر از جهت زماني‌. چه اين كتيبه مربوط بزمان سلطنت شاپور دوم شاهنشاه ساساني است و اما قلعه مقابل اين سنگ نبشته : بنائي است از خشت و گل و آجر كه بر شالوده سنگي استوار شده است‌. اين بنا فعلا سه برج دارد و سه ديواره و در محل ديواره چهارم و برج چهارم بناي بهداري جديد مشگين شهر ساخته شده است‌.

قلعه بشكل مستطيل و بتقريب 230 متر طول و 110 متر عرض دارد در سه قسمت غرب شمال- جنوب آن تاسيساتي حجره مانند‌، اسطبل و آخورهاي متعدد وجود دارد‌. قلعه مشرف بر دره رود خياو و روي بلندي بنا گرديده است‌، تقريبا از بالاي برجها و ديواره‌ها تمام اطراف زير نظر گرفته مي‌شود‌.

پايه‌هاي اين بنا تماما از قلوه سنگ ساخته شده و محتمل است بناي اسلامي بر بقاياي قلعه استوار و ساخته شده باشد و با مراجعه بمتن كتيبه احتمالا منظور ((نرسه‌هرمزد)) شهردار محلي آنجا كه صحبت از قلعه‌أي ميكند، اشاره‌أي قوي به نزديك دارد نزديكترين قلعه به اين سنگ نبشته همين قلعه عظيم است با فاصله أي در حدود 70 تا 80 متر.

اين قلعه در دوره‌هاي پس از ساساني مورد استفاده قرار گرفته و بنظر ميرسد چندين بار تعمير و تكميل شده است‌. در حال حاضر داراي حجره‌ها و اطاقهاي متعددي است و علاوه بر آن داراي آخورها و اسطبلهاي فراواني است و بيشتر به يك قلعه جنگي ميماند. آنچه كه مسلم است حوادث گوناگوني را بخود ديده است‌.

آقاي غلامحسين ساعدي در كتاب ((خياو)) از يادداشتهاي شيخ‌عبدوالغفور كه وقايع نگار عباس‌ميرزا بوده و حوادث روزانه را يادداشت مي‌كرده چنين مي گويد :

((اما پس از چند روز توقف در اردبيل و تحرير وقايع در يوم 13 شعبان‌المعظم سنه 1218 قمري بشهر خيو كه از مراكز تجمع عباس‌ميرزا بود از راههاي صعب‌العبور سبلان گذشته وارد شديم‌. اين شهر از اردبيل كوچكتر و وفور آب و انهار جاريه بساطين و باغات بحد اعلا بود. بلافاصله در دار‌الحكومه اين شهر اطراق كرديم‌، و حاكم اين شهر شخصي بنام سيد شمس‌الدين عليشاهي بود كه مردي معمم و محاسن طويل و سفيدي داشته و اندام قوي و تنومند داشت‌. دارالحكومه مشرف بر بالاي تپه بود كه از بالاي آن شهر ديده ميشد و دره بزرگي نيز در كنارش قرار داشت، ميرزا كوكب خان مستوفي ميگفت : اصل اين قلعه يادگار نادرشاه مرحوم است كه از اين شهر براي تاجگذاري به صحراي مغان مي‌رفت و براي اطراق در آن زمان ايجاد كرده بودند‌.))

چون اين قلعه كه ظاهر آن از دوره اسلامي است به ثبت آثار تاريخي خواهد رسيد، ممكن است در آينده ضمن حفرياتي در آن موفق به باز يافتن آثار دوره ساساني گرديد .

و اينك توجه خوانندگان گرامي را بآنچه آقاي دكتر گردگروپ در اين باره نوشته است جلب ميكنيم :

آقاي كامبخش فرد در شماره 50 مجله هنرومردم صفحه شش قطعه عكسي از كتيبه ساساني كه كشف نموده‌اند بچاپ رسانده است‌.

اين كتيبه مكشوفه به تاريخ بيست و هفتمين سال سلطنت شاپور دوم نوشته شده است‌.

آقاي كامبخش فرد در حق بنده بسيار لطف كردند و سه تا عكس بزرگ از اين كتيبه را نيز بمن دادند و جاي دقيق كتيبه را بمن نشان دادند. در مسافرتيكه من با هيئت موسسه باستان شناسي آلمان در تابستان 1346 بآذربايجان كردم توانستم اين كتيبه را از نزديك ببينم و بخوانم‌.

محل و بزرگي كتيبه : اين كتيبه در جنوب مشگين شهر (خياو) نزديك يك قلعه اسلامي در روي يك سنگ بزرگ نوشته شده است‌. در اين كتيبه ذكر شده است كه يك قلعه ساساني نزديك آنجا دارد كه هنوز جايش معلوم نيست شايد در حفاريهاي آينده كشف بشود. اين كتيبه داراي دو رديف نوشته است كه يكي 15 سطر و ديگري شش سطر است در طرف راست اين نوشته‌ها علامت مخصوص خانوادگي نقاشي شده است‌.

حروف اين كتيبه بعلت خرابي بسختي خوانده مي‌شود. مضمون اين كتيبه از سه قسمت تشكيل شده است‌.

1 از سطر اول تا سطر سوم تاريخ است اين كتيبه به تاريخ ماه هفتم و بيست و هفتمين سال سلطنت شاپوردوم نوشته شده است يعني 267 سال پيش از هجرت ميباشد‌.

اين كتيبه بعد از آن به كتيبه تخت جمشيد كه در دومين سال و هيجدهمين سال سلطنت شاپور دوم است نوشته شده‌.

2 از سطر 9-3 كتيبه از شخصي به نام نارسه‌هرمزد ياد شده كه شش سال براي ساختن آن قلعه كار كرده است ولي از سمت خود در آن بيان نكرده به احتمال ميتوان گفت كه شايد شهردار بوده و اسم آن قلعه در اين كتيبه نوشته شده ولي بعلت خرابي خوانده نميشود‌.

3 از سطر 21-9 اندرزي است و نارسه‌هرمزد در آن متذكر ميشود كه شهر ياران و بزرگان اين اندز را بخوانند و جوانمردانه نظر خود را ابراز دارند كه اگر آن قلعه مورد پسند آنها قرار بگيرد به او آفرين بگويند در غير اينصورت يك قلعه بهتري بسازند‌.

اين كتيبه به علت مكان و زمانش اهميت دارد . از لحاظ مكان چون در آذربايجان پيدا شده و پيش از آن كتيبه ساساني در آذربايجان پيدا نشده است‌.

و از لحاظ زمان چون در زمان سلطنت شاپوردوم نوشته شده و در آن زمان تمدن و فرهنگ ساساني تغيير يافته است در اين كتيبه يك سبك نقاشي بخصوصي ديده ميشود اين كتيبه از كتيبه‌هاي پيش خشنتر است‌.

در كتيبه‌هاي قبلي كه به پادشاهان 27 لقب نوشته بودند در اين كتيبه فقط به 5 لقب خلاصه شده است‌.

ايرادي كه در اين كتيبه بچشم ميخورد اين است كه دو رديف نوشته آنرا ميتوانستند از قسمت بالاتر شروع بكنند و در يك رديف آنرا تمام ميكردند كه كمتر جا ميگرفت‌.

مضمون و محتويات كتيبه : جمله آخري كتيبه زياد مناسب نيست و آن دو علت دارد‌.

1 شايد به علت دوري از مركز حكومت ساساني باشد‌.

2 در زوان سلطنت شاپوردوم سبك تمدن و فرهنگ تغيير كرده است كه تمدن خوبي مثل سابق نداشتند‌.

                            نوشته كتيبه :

1 بيرح متري قدم شنت                       1 ماه مهر در سال

2 27 شحپو حلي ملكان                       2 27 شاپور شاهان

3 ملكا زي حو (ل)مزد(كن) ات             3 شاه پسر هرمزد كه

4 لي نر سحي حو لمزدي لي                 4 من نرسه هرمزد

5 گوپت 1(يك) زنه دزي زي پلحت       5 گفتم كه اين قلعه فرهيد

6 دحو حلي (0) زي پلكندي اپم            6 دحو حلي زي ساختم و من

7 پون شم زي يزدان يدعتن (و)             7 نام خدا و شاهنشاه را

8 ملكان ملكا پون 6 شنت                    8 دانستم و قلعه را در شش سال

9 پون پلچا مي كرتي كعن                    9 آماده كردم ببين

10 شتلتا لي لبا از اتي گبرا                    10 شهريار بزرگ مرد آزاده

11 منو لچدر حوه لاتي بهوات پون         11 كه پس از من باشد راد مرد باشد

12 زنه دزي پسندات ادين                   12 اگر اين قلعه را بپسندد 

13 نوم (000) چه (00) ل (000) دين     13 (00000)   

14 من (000) ل (و) بان اپليني              14 بروح او آفرين

15 (000) لون                                 15 رديف (دوم نوشته را ببينيد)

16 ايو عبيدون                                 16 بفرستد

17 منو لا پسندات                            17 اگر نپسندد

18 ادين دزي ايو                             18 يك قلعه

19 ابيد وناي منو من                         19 بسازد كه از

20 (زن) ه شپير                              20 اين بهتر

21 حو ه ت                                  21 باشد  

 

۱۳۸٤/٥/۱٠ - حاج علي نورمحمد نصرآبادي | لینک دائم | پيام هاي ديگران () | Add to Del.icio.us  digg this post  add to google bookmarks  add to technorati   add to shadows